IMG_3834
DSC_0653
mikołaj
47
1
DSC_3
Shadow

Otoczenie

Na zewnętrznej ścianie kościoła, od strony prezbiterium, znajduje się kopia drewnianego krucyfiksu z poł. XIX w. Oryginał po odnowieniu umieszczono w kruchcie zachodniej. W tej samej kruchcie umieszczono obraz św. Maksymiliana Kolbego, przedstawionego na tle obozu w Oświęcimiu.

W kaplicy zewnętrznej w II poł. XVIII w. powstał ołtarz o wymiarach 4x3m. Prezentuje on typ dwukondygnacjowy, jednoosiowy w partii centralnej mieszczący eklektyczny obraz Matki Bożej Różańcowej pochodzący z poł. XIX w. Obraz flankują pilastry oraz złocone kolumny, obok których usytuowane są figury aniołów. W zwieńczeniu obraz przedstawiający twarz, Chrystusa ujęty w pozłacane ramy, o wymiarach 0,8×0,4m. oraz małe ozdobne kwiatony.

W sąsiedztwie kościoła znajduje się dzwonnica murowana, wolnostojąca w kształcie arkady z 2 poł. XIX. Powiększona w 1904r. a następnie w 1960r. Posiada obecnie 4 dzwony. Trzy odlane w 1959. W 2006 państwo Niedzielscy z USA ufundowali dzwon „św. Mikołaj”.

Obok dzwonnicy na postumencie kamienna statua Matki Bożej z Dzieciątkiem i lilią. Na postumencie wyryty napis: „Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanej Królowej Polski w podzięce za 1000-letnią opiekę nad Ojczyzną Polską, naszą Parafią w Zgórsku, z prośbą o dalszą opiekę w przyszłych wiekach wznoszą ten pomnik w dniach 27-30 maja 1961r. wdzięczni parafianie Zgórska”. Z tym napisem łączy się ciekawy wybieg taktyczny ówczesnego Proboszcza ks. Kan. Pałysa. Gdy Służby Bezpieczeństwa otrzymały wiadomość o treści na tablicy i figurze – pod groźba kar zabronili umieszczać taki tekst. Ks. Kan. Bronisław Pałys w porozumieniu z fachowcami postanowił ukryć tekst i położyć na płycie z literami wymieszaną miksturę z wosku pszczelego oraz pyłu kamiennego. Wybieg okazał się fenomenalny— gdy zaświeciło mocne słońce wosk się „wylał” a napis ku zdumieniu obserwatorów stał się widoczny i czytelny.

Na cokole umieszczono dwie tablice: większa tablica, z 1983r., upamiętniająca tutejszego wikariusza Ks. Stanisława Kaczmarczyka, który zaangażowany w działalność AK został aresztowany na tutejszej wikarówce przez gestapo, a w konsekwencji 31 lipca 1942r. poniósł męczeńską śmierć w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu; mniejsza tablica upamiętniająca Ludwika Lonczaka, komisarza PP, zamordowanego przez NKWD w Ostaszkowie.

W obrębie ogrodzenia kościoła znajduje się drewniany krzyż misyjny, oraz ołtarz polowy, przy którym co roku 15 sierpnia w Uroczystość Matki Bożej Zielnej gromadzą się wierni z całej parafii przynosząc wiele pięknych wieńców żniwnych jako dziękczynienie za zbiory. W uroczystości tej biorą udział władze samorządowe i parlamentarzyści Ziemi Mieleckiej.

Na zewnątrz ogrodzenia kościoła znajduje się czworościenny postument z gzymsem i cokołem na którym umieszczona jest barokowa rzeźba św. Jana Nepoumucena z piaskowca, fundowana przez Jerzego z Tenczyna Ossolińskiego w 1715 r.

Przed plebanią na dwustopniowym gzymsowanym postumencie kamiennym umieszczona jest kamienna figura św. Józefa z Dzieciątkiem, ufundowana przez ks. Józefa Kowalskiego na przełomie XIX/XX w.

opracowanie: ks.Sylwester Dziedzic