IMG_3834
DSC_0653
mikołaj
47
1
DSC_3
Shadow

Ołtarze w kościele parafialnym

Ołtarz główny

W prezbiterium znajduje się barokowy ołtarz główny pochodzący z II poł. XVIII w. wysoki na 7 i szeroki na 5 metrów, z bramkami. Po obu stronach ołtarza, na ścianach, znajdują się tablice z wotami. W antepedium (podstawie ołtarza) umieszczono polichromowaną płaskorzeźbę przedstawiającą Ostatnią Wieczerzę. Nastawa ołtarzowa prezentuje typ dwukondygnacjowy, jednoosiowy z niszą w partii centralnej, mieszczącą słynący łaskami obraz Matki Bożej Zgórskiej. Niszę flankują pilastry oraz złocone kolumny, obok których usytuowane są rzeźby dwóch Ojców Kościoła: św. Augustyna (którego symbolizuje płonące serce i księga) i św. Ambrożego (z symbolem otwartej Księgi).

W górnej części umieszczono barokowy obraz w pozłacanych ramach, przedstawiający portret św. Andrzeja Boboli, a dookoła obrazu aniołki. W zwieńczeniu znajduje się promienista gloria z Okiem Opatrzności Bożej. W ołtarzu znajduje się również stylizowane na barokowe złocone tabernakulum z obrotowym tronem wystawieniowym, zwieńczone elementem dekoracyjnym. Flankowane jest małymi pilastrami i złoconymi kolumnami, obok których znajdują się figury dwóch aniołków z kadzielnicą i łódką. Nad tabernakulum, w nastawie, umieszczona jest barokowa polichromowana i złocona pasyjka ołtarzowa z XVIII w.Po lewej stronie w prezbiterium umieszczono kopię łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego.


Ołtarze w nawach bocznych

W II połowie XVIII wieku powstał ołtarz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, umieszczony z lewej strony wejścia do prezbiterium. Prezentuje typ dwukondygnacjowy, jednoosiowy z niszą w partii centralnej imitującą grotę, mieszczącą figurę Marki Bożej z Lourdes. Niszę flankują pilastry oraz złocone kolumny, obok których usytuowane są figury aniołów. Na drewnianym tabernakulum umieszczona jest drewniana polichromowana i złocona barokowa pasyjka z II poł. XVIII w. Drugą kondygnację tego ołtarza stanowi późnobarokowy obraz olejny na płótnie przedstawiający św. Jana Nepoumucena ujęty w pozłacane ramy z XVIII w. o wymiarach 0,8×0,4 m. oraz małe figury dwóch aniołków. W zwieńczeniu znajduje się promienista gloria z monogramem „MARYJA”. Całość ołtarza utrzymana jest w kolorystyce biało-niebieskiej.

W II połowie XVIII w. powstał ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa, umieszczony z prawej strony wejścia do prezbiterium. Prezentuje typ dwukondygnacjowy, jednoosiowy z niszą w partii centralnej, mieszczącą figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa. Niszę flankują złocone kolumny oraz pilastry, obok których usytuowane są figury aniołów. Na drewnianym tabernakulum umieszczona drewniana polichromowana i złocona barokowa pasyjka z II poł. XVII Iw. Drugą kondygnację tego ołtarza stanowi późnobarokowy obraz przedstawiający św. Antoniego z XVIII w. o wymiarach 0,8×0,4m. ujęty w pozłacane ramy w otoczeniu białych lilii oraz małych figur dwóch aniołków. W zwieńczeniu promienista gloria z monogramem „IHS”.

tekst opracował ks. Sylwester Dziedzic